Fotografije džepne knjižnice u Žitokombinatu

Fotografije iz arhiva Centra za kulturu Trešnjevka prikazuju dvije Džepne knjižnice u Žitokombinatu, jednu iz Tvornice tjestenine Klara, a drugu iz tvorničkog restorana. Gradsko pekarsko poduzeće nastalo je nacionalizacijom i sjedinjavanjem zagrebačkih pekarskih zadruga 1945. godine te je 1952. podijeljeno na 16 samostalnih pekarskih poduzeća. Tvornica tjestenine Klara osnovana je 1954. godine pod imenom Partizanka. Zagrebački paromlin i deset pekarskih poduzeća 1962. spojeni su u poduzeće Pek Mlin, koje je 1963. godine promijenilo naziv u 8.maj. Nakon što su mu se 1968. godine pridružili karlovački Žitoproizvod i sisački 1. maj, preuzelo je naziv Žitokombinat. 1971. priključeno mu je zagrebačko trgovačko-ugostiteljsko poduzeće Prehrana, a sredinom 1970-ih organiziran je u OOUR-e Mlin 8. maj, Tvornica tjestenine Klara te Pekarstvo 8. maj. Među naslovima u zbirci Džepnih knjižnica Klare prepoznajemo Gavrijadu i Kapelske kresove Veljka Kovačevića, Istočno od raja Johna Steinbecka, Stanare Bernarda Malamuda, Tajnog agenta Josepha Conrada, Modrice na duši Francoise Sagan, Lovce u mutnom Harolda Robbinsa, Seks u ispovjedaonici Norberta Valentinija, Ljude sa četiri prsta Miodraga Bulatovića, Kolosa iz Maroussija Henryja Millera i političku biografiju Staljina Isaaca Deutschera te djela A.J. Cronina, Guy de Maupassanta, Augusta Cesarca, Gabriela Garcie Marqueza, Jean-Paula Sartrea, Theodorea Dreisera i Edgara Allana Poea.

Inventarni broj
Zbirka