Zimsko plivalište Mladost / Trg Krešimira Ćosića 10

Zimsko plivalište Mladost, smješteno između Doma sportova i hotela Panorama, najstarije je zatvoreno plivalište u Zagrebu. Otvoreno je 1958. godine, i bilo je prvo plivalište takve vrste u Jugoslaviji. U zadnjih su 65 godina na njemu stasale generacije plivačica, skakačica u vodu, vaterpolista. Gradnja zatvorenog bazena omogućila je i prvu masovniju, cjelogodišnju obuku plivanja stanovništvu Trešnjevke.

unutrašnjost Zimskog plivališta Mladost 1961. (izvor: Crvena Trešnjevka)

Na bazenu Mladosti prije odlaska na Olimpijadu u Meksiko 1968. godine pripremala se jedna od najpoznatijih jugoslavenskih sportašica Đurđica Bjedov. Iako autsajderica na prvenstvu, Bjedov je na kraju na 100 metara prsno postavila olimpijski rekord i osvojila zlatnu medalju, a na 200 metara prsno osvojila srebro. Nakon plivačke karijere Bjedov je nastavila trenerski raditi.

Đurđica Bjedov, 1968. (izvor: Jutarnji list)

Osim olimpijskih prvakinja, na bazenu Mladosti vrijeme su provodile različite generacije rekreativki, koje su plivale iz gušta, zabave, druženja i zdravlja radi. Fotografija ustupljena Muzeju susjedstva Trešnjevka prikazuje članice ženske štafete Plivačkog kluba Medveščak rođene 1970., dvije godine nakon olimpijskog uspjeha Bjedov: Suzanu Šikić, Željku Gregorić, Andreju Gregorinu i Marijanu Matešić.

Plivalište Mladosti one su zvale "Daničićeva", po starom nazivu današnje Žajine ulice. Snimak je nastao početkom 1980-ih, a autor je profesionalni fotograf, najvjerojatnije za Sportske novosti. Djevojke čekaju da daju izjavu novinaru, a sjede na klupi ispod tribina, na mjestima gdje su ventilacijski otvori kako bi im se brže posušila kosa.

članice ženske štafete na Zimskom plivalištu Mladost 1908ih (virtualnom fundusu Muzeja susjedstva Trešnjevka priložila Andreja Gregorina)

naslovna fotografija: Zimsko plivalište Mladost (izvor: Crvena Trešnjevka)

Popis: